RSS

Jaan Kaplinski “Paus”

01 sept.

  ajakirjas Looming, nr 1, 2011, lk 9-30

Annotatsioon: Kirjanik Jaan Kaplinski mõtisklus haigusest, haiglasolemisest, surmast ja oma elukäigust.

Tsitaate teosest:

”Elu koosneb pausidest ja nootidest nagu muusikagi, ja tegelikult on imelik, et me pause kaldume pidama millekski väheoluliseks ja tühiseks. Vanad hiinlased olid targemad: nemad oskasid hinnata jõudeolekut ja logelemist, pidades seda inimese vaimule ja kehale sama oluliseks kui tööd ja pingutust. Keskmisele eestlasele esialgu väga võõras arusaam. /–/ Eestlasel, protestandi eetika viimases virvenduses üles kasvanud eurooplasel ja ameeriklasel on imelik ja paha olla, kui tal pole midagi teha. Eurooplane ja ameeriklane on saanud juurde palju vaba aega, aga ei oska sellega suurt pääle hakata, nad kardavad vaba aega, jõudeaega, see on neile probleem, ”vaba aja probleem”. Ja nii on eurooplane ja ameeriklane leiutanud võimalused vaba aeg surnuks lüüa, toppida täis midagi, mida nimetatakse ajaviiteks. Teisiti öeldes – võtta endalt vabadus. Nii istub ta pikki tunde teleka ees, vahtides programme, mis on spetsiaalselt disainitud vaba aja, vabaduse hävitamiseks.” (Lk 10)

”Romantikutel on mõnes asjas rohkem õigus kui küünikutel. Kuigi tegelikult küünikud on pettunud või hirmunud romantikud.” (Lk 24)

”Armastus ja haigus on sarnased: mõlemad võivad sind haarata, muuta su meelt, su isiksust. Võib-olla sellepärast võib armastus saada jagu haigusest, valust, küllap ka haigus ja valu armastusest. Kui suur peab olema armastus, et ületada igasugune, ka kõige rängem valu? Kas see üldse on võimalik? Ma ei tea. Keegi vist ei tea. Armastuse ja haiguse seostest on olemas ka küünilisemaid arvamusi: armastust, sügavat armumist on loetud haiguseks ja üritatud ravidagi.” (Lk. 25)

”Armastus viib inimesed sängi nagu haiguski. Sängis paranetakse või surrakse, sängis armastatakse. Ja sängis muutub inimene lapsemaks kui muidu. Armunud räägivad üksteisega lapsikult, hellitavalt nagu ema titaga. Kallimat kutsutakse kiisukeseks, tibukeseks, kullakeseks, musiks. Ka haigetega räägitakse ja käitutakse sageli nagu lastega. ” (Lk 26)

Jaan Kaplinski kodulehekülg

Jaan Kaplinski blogi

ja veel autorist

 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 01/09/2011 in jaan kaplinski, loetud teosed

 

Sildid: , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: