RSS

Frederic Beigbeder “Armastus kestab kolm aastat”

06 sept.

Kirjastaja kirjutab: Prantsuse keelest tõlkinud Anti Saar. Sari “Moodne aeg”. Varrak, 2008.
Frédéric Beigbeder (s 1965) hakkas romaane kirjutama töö kõrvalt reklaamiagentuuris. “Armastus kestab kolm aastat” (1997) on tema kolmas romaan, mis tõi autorile esimese kuulsuse. Tänaseks on Beigbederi kontol kokku seitse romaani, mis on teinud temast ühe tänapäeva kõige loetuma ja kõmulisema prantsuse kirjaniku. Beigbederi romaanide peategelased on pea eranditult praegusaegsed prantsuse mehed, kes elavad pidevas naudinguihas ja hirmus läbi kukkuda. Nende elu täidavad ööklubid, kaunid ja üha vahelduvad naispartnerid, kokaiin, alkohol, kustutamatu kuulsusejanu ja soov teistest parem olla. Romaani “Armastus kestab kolm aastat” minajutustaja räägib oma purunenud armastusloo ja selgitab enda sentimentaalseid tõekspidamisi, mille seas esikohal on tõdemus: armastus saab kesta vaid kolm aastat.

Arrogantne, kohati lahmiv ja banaalne, kuid aeg-ajalt ka tabav ja teravmeelne.

Tsitaate raamatust:

“Kõigepealt aasta aega kirge, siis aasta õrnust ja viimaks aasta tüütust.”

“Armastus on ette kaotatud võitlus. Alguses on kõik ilus, koguni teie ise. Te ei mäleta, et oleksite kunagi varem nii sügavalt armunud olnud./–/ Ühe aasta vältel pole elu muud kui päikesepaisteliste hommikute jada, isegi sel pärastlõunal, kui sajab lund. /–/ Teisel aastal hakkavad asjad muutuma. Ühtäkki olete õrn. /-/ Mõistate oma naist “poolelt sõnalt” – milline ühtekuulumisrõõm! /-/ Seksite aina harvemini ja usute, et sest pole hullu. Olete veendunud, et iga päevaga muutub teie armastus kindlamaks, samal ajal kui maailma lõpp juba läheneb. Kaitsete abielu oma vallaliste sõprade ees, kes teid enam ära ei tunne./–/ Kolmandal aastal…/./ Te ei räägi enam oma naisega. Veedate tunde koos temaga restoranis, kuulates, millest räägivad naaberlaudade inimesed. Käite väljas üha tihedamini, see annab ettekäände mitte seksida. Peagi jõuab kätte hetk, mil te oma abikaasat enam sekunditki välja ei kannata, kuna olete armunud teisesse. /–/”

“Esimesel aastal ostetakse mööblit. Teisel aastal paigutatakse mööblit ümber. Kolmandal aastal jagatakse mööbel omavahel ära.”
“Keskkonnas, milles ma elan, ei püstitata endale enne kolmekümnendat eluaastat ühtegi küsimust. Ja kui see aeg kätte jõuab, on vastuste andmiseks mõistagi juba liiga hilja.”

“Abielu tähendab kaaviari igaks söögikorraks. Küllastumist sellest, mida te iiveldamiseni jumaldate.“

„Armastuse puhul on ainsaks küsimuseks: millisest hetkest alates hakatakse valetama? Olete te ikka koju jõudes alati nii rõõmus, kui leiate ühe ja sama inimese ennast ootamas? Kui ütlete talle “ma armastan sind”, kas mõtlete seda alati tõsiselt? Millalgi saabub tahes-tahtmata hetk, kui peate ennast sundima. ”

“Kolme aasta möödudes on ühele paarile avatud kolm teed kinnitamaks oma armastuse lõppu: tuleb kas lahku minna, endid ära tappa või lapsi tegema hakata.”

„Armastus kellegi vastu, kes ka teid armastab, tuleneb nartsissismist. Armastus kellegi vastu, kes teid ei armasta – vaat see tuleb armastusest.“

„Tuleb otsustada: kas kellegagi koos elada või teda ihaldada. Ei saa ihata seda, mis on, see on loomuvastane. Just seetõttu lagunevadki ilusad abielud koost mõne täiesti juhusliku sekkuja pärast.“

„Armastuse kogu häda näib seisnevat selles: kui õnnelik olemiseks on vaja turvatunnet, siis armunud olemiseks on vaja turvatunde puudumist. Kui õnn püsib usaldusel, siis armastus nõuab kahtlusi ja rahutust. Ühesõnaga: jämedalt võttes on abielu mõeldud selleks, et saada õnnelikuks, mitte aga selleks, et jääda armunuks. Ja armumine omakorda pole just parim viis leida õnne. /–/ abielu segab kokku asju, mis üksteisega eriti ei klapi. /-/ Õnnelikku armastust ei ole olemas.“

“…kui  teie naisest on saamas teie sõbranna, on aeg teha mõnele sõbrannale ettepanek saada teie naiseks”

“Olukord armastuses muutub tõeliselt murettekitavaks, kui pornofilmilt pudikeelele üle minnakse. Kui selle asemel et ütelda: “Ma põrutan sulle põske, väike liburaisk” hakatakse ütlema: “tupsununnu paikesekene, tee mulle kõdi-kudi”, on ülim aeg häirekella lüüa.“

“Üksiolemisest on saanud häbiväärne haigus. Mispärast põgenevad kõik üksinduse eest? Sest üksindus kohustab mõtlema. Meie päevil ei kirjutaks Descartes enam: “Mõtlen, järelikult olen olemas.” Ta ütleks: “Olen üksi, järelikult mõtlen.” Mitte keegi ei soovi üksindust, kuna see jätab liialt palju aega mõtiskeluks. Ning mida rohkem me mõtleme, seda targemaks saame ja seda süngemaks jääme?”

“… kui tahad et ta [armastus] kestma jääks, tuleb sul korralikult igavlema õppida. Tuleb leida inimene, kellega on hea teineteisele pinda käia. Kuivõrd igavest kirge pole olemas, püüelgem siis vähemalt talutava tüütuse poole”

“Mida kirglikum sa püüad olla, seda rängemini pettud, kui see otsa saab. Hoopis tüütust on tarvis otsida, siis võid alati üllatunud olla, et sul tõeliselt villand ei saa.“

“Varemalt pidasid abielud mööduvatele tujudele vastu. Tänapäeval on abielud ise mööduvad tujud. Ühiskond, mille keskele oleme sündinud, rajaneb egoismil. Sotsioloogid nimetavad seda individualismiks, kuigi on olemas ka lihtsam sõna: me elame üksinduse ühiskonnas. Enam pole olemas ei perekondi, ei külaühiskonda ega jumalat. Kõigist neist ängistusist on me eelkäijad meid vabastanud ning pannud nende asemel mängima televiisori. Oleme iseeneste hoolde jäetud ning võimetud huvituma ükskõik millest peale meie endi naba.”

„Müüre ehitatakse selleks, et end kaitsta, kuid ühel heal päeval saab neist müüridest vangla“

“Hämmastav pole mitte see, et me elu on näitemäng, vaid see, et seal on nii vähe erinevaid tegelaskujusid.”

„Armunud ollakse sellest päevast alates, kui pigistatakse hambapastat veel kellegi harjale peale enda oma.“

veel tsitaate
ja veel…
Teised arvavad:
matšolikult plärtsuv, aga mõtteterav  (Õhtulehe raamatublogi)
„Frédéric Beigbeder: armastus kestab, kuni sa leiad uue ja parema voodikaaslase“ (EPL; 29.02.08)
moodne aeg käib alla (PM, 9.04.08)
kuribarbie.blogspot.com

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 06/09/2011 in frederic beigbeder, loetud teosed

 

Sildid: , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: