RSS

Nicole Krauss “Armastuse ajalugu”

09 sept.

Kirjastaja kirjutab: autor Nicole Krauss, inglise keelest tõlkinud Kaisa Kaer. Varrak, 2009.
“Armastuse ajalugu” on kummastavalt ilus romaan kahest inimesest, kelle elud on kokku põimunud nii keerulisi teid pidi, et isegi raamatu viimasel leheküljel ei suuda lugeja lõplikult mõista, mis siis õieti juhtus…
See on liigutav lugu üksindusest ning vajadusest täita tühimikku, mille jätab kaotatud armastus. Raamatu tegevus toimub 60 aasta jooksul, ulatudes tagasi natside poolt okupeeritud Ida-Euroopasse ja jõudes tagasi tänapäeva New Yorki.

Leo Gursky on pensionil olev Poolast pärit lukksepp, kes põgenes sõja ajal New Yorki. Tema viimased eluaastad on kantud üksindusetundest, murest selle pärast, et ta võib ühel päeval surra, ilma et keegi tema kadumist üldse tähele paneks. 14-aastane Alma Singer püüab iga hinna eest säilitada mälestust oma surnud isast ja samal ajal kergendada ema kaotusevalu ja depressiooni.
Lisaks Gurskyle ja Almale võib raamatu üheks peategelaseks pidada kirjutamist. Raamat, mille Gursky aastate eest kirjutas ja mille teekond eraldi tegevusliini moodustab, kannab samuti nime „Armastuse ajalugu“. Aegamisi avanev raamat heidab ühtlasi valgust Gursky kujunemisele ja mõjule, mida see oma lugejaile avaldab. Tema olmekoomika ja pealtnäha pisut naeruväärse oleku tagant hakkab tasapisi välja kooruma sügavalt liigutav väärikus ja meelekindlus. „Armastuse ajaloo“ katkendid omakorda on õhulised ja õrnad. Krauss liigub enesekindlalt eri häälte vahel, teismeline ja kohmakas, kuid terane Alma mõjub sama paeluvalt kui pealtnäha kibestunud, ent siiski lootusrikas Gursky. Seega kasvab ka põnevus sedamööda, kuidas eri lood ja tegelased üksteisele lähenevad.
Loo edenedes hakkab lugejale vaikselt selguma Leo Gursky ja Alma seotus ning nende kahe üksildase hinge meeleheite suurus ja võimalik lunastus… 

Tsitaate raamatust:

„Ma mõtlen tihti, kes on viimane inimene, kes mind elusana näeb. Kui ma peaksin kihla vedama, teeksin panuse kulleripoisile Hiina kiirtoidukohast. Ma tellin toitu koju neljal õhtul seitsmest. Kui ta tuleb, teen ma rahakoti otsimisest alati suure etenduse. Ta seisab uksel, rasvane kott peos, samal ajal kui mina mõtlen, kas see ongi see õhtu, kus ma söön kevadrulli lõpuni, ronin voodisse ja saan une pealt südamerabanduse.
Ma katsun sihilikult teha nii, et mind nähakse. Mõnikord väljas olles ostan ma mahla isegi siis, kui mul janu ei ole. Kui poes on palju inimesi, lähen isegi nii kaugele, et pillan oma mündid põrandale laiali, kahekümne viie ja kümnesendised igas suunas veeremas. Ma laskun põlvili. Minu jaoks on põlvililaskumine väga vaevarikas ja veel vaevarikkam on püstitõusmine. Aga siiski. Vahest näen ma välja nagu tola. Ma lähen spordijalatsite poodi ja küsin: Milliseid tosse teil on? Müüja silmitseb mind nagu vaest tobu, kes ma olengi, ja juhatab mind nende ainsa paari mugavate Rockportsi jalatsite juurde, mis on mingis toretsevalt valges toonis. Ei, ütlen ma, sellised on mul juba olemas, ja siis suundun ma Reebokite juurde ja valin välja midagi, mis isegi ei sarnane kingaga, vaid vahest veekindla saapaga, ja küsin suurust number nelikümmend. Poiss vaatab mind uuesti, hoolikamalt. Ta vaatab mind pikalt ja tähelepanelikult. Number nelikümmend, kordan ma soonilist jalatsit hoides. Ta vangutab pead ja läheb laoruumi küsitut tooma, ja selleks ajaks, kui ta tagasi tuleb, koorin ma sokke jalast. Ma käärin püksisääred üles, vaatan alla nende nõtrade asjanduste, oma labajalgade poole, ja möödub piinlik hetk, mille jooksul saab selgeks, et ma ootan, et ta saapad nende otsa paneks. Ma ei osta kunagi. Ma soovin vaid seda, et ma ei sureks päeval, mil mind ei nähtud.“ (lk 5-6)

„Elas kord üks poiss, kes armastas ühte tüdrukut ja tema naer oli küsimus, millele ta tahtis terve elu vastata.“ (lk 15)

Teised arvavad:
„Armastuse ajalugu” – põnev, ent liiga keeruline peegelkaleidoskoop (EPL, 6.03.2010)
KÄTLIN KALDMAA: Mees astub tuppa, armastuse ajalugu kaenla all (EPL, 2.09.2006)
Sehkendaja
Mõned tsitaadid
NY Magazine Book Review
MostlyFictionBook Reviews
Scooter Chronicles

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 09/09/2011 in loetud teosed, nicole krauss

 

Sildid: , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: