RSS

Peeter Sauter “Selts”

19 okt.

Peeter Sauter “Selts”

Ajakiri Looming nr 6, 2011, lk. 744-776

 

”Ülesriputatud pikka pesujoru oli kena vaadata nagu ikka. Nagu oleks midagi head ära teinud. Siuke tunne tuleb erinevatest asjadest. Kui uus raamat on välja tulnud, kui tuba on koristatud, kui kempsupotti on tubli ports tehtud. Ja pesu nöörile riputatud. Midagi peab neis sarnast olema. Võib-olla see, et miski eelnev on jalust korjatud ja tühjaks tehtud. Raamat on eelmisest tekstist lahtisaamine ja võimalus edasi liikuda, ja muuga sama lugu. Aga vaevalt, et surres on hea tühi tunne, et nüüd saab eelnevast lahti ja võib edasi liikuda ja uute asjade järele ringi vaadata. Ja lahutus polnud ka selline, et küll on hea lahti saada ja uusi asju otsida. Oli lihtsalt, jah, ei oskagi öelda, mis oli. Veider tunne. Võib-olla surmaga on sama, et ei jõua arugi saada, mis ta selline on.” (lk 749)

“Lahkumindud naisest tuleb nagu surnust rääkida — head või üldse mitte midagi. See on puhas egoism, nii on endal parem tunne. On tunne, et said tünga, aga ise suudad okeiks jääda.” (lk 753)

“Vahel tundubki mõni lause hea ja siis pole suurt tähtsust, mida lausega on mõeldud või mis ta tähendas või mida öelda taheti. Hea lause oleks nagu mingi asi iseeneses, ilma tähenduseta. Lihtsalt ports sõnu. Muster.” (lk 761)

“Võib-olla siuke ongi üks hea religioon, see, kus jumalat ja käske pole, see ei muutu dogmaatiliseks, ahistavaks. Reegleid pole, on aint mingi vastastikune heatahtlikkus, mis hoiab kaose ja entroopia parajal moel tasaselt mulisemas. Entroopia pudrupada, mida peab korralikult kulbiga aeg-ajalt liigutama, et põhja ei kõrbeks.” (lk 766)

“Veider, kui kokku saadakse, ollakse valmis ohverdama suuri asju ja vastu tulema teineteisele kaugele ja mitte rõhutama oma ohvreid. Aga kui huvi on kahanenud, tulevad tülid ja nägelused tühjast asjast ja me hakkame kalkuleerima, kes kui palju on kulutanud või midagi muud teise heaks teinud.” (lk 772)

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 19/10/2011 in loetud teosed, peeter sauter

 

Sildid: , , , ,

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: