RSS

Aino Pervik „Matlena teekond”

20 juuni

Aino Pervik „Matlena teekond”
Mustvalge, 2010

Kirjastaja kirjutab: Täiskasvanutele mõeldud teoses jutustab tuntud lastekirjanik üht oma perekonnalegendi, mis juba ammu uduste aegade taha kadunud. Kujutluses võiks aga see vana lugu olla ka selline, nagu ta siin nüüd on: lapseootel Matlena teekond Tallinna oma Krimmi sõtta kaduma jäänud mehe surmatunnistuse järele, et saaks eluga edasi minna.

Sisu (tegevuskäiku) nagu pole ollagi, aga sisukust küll. Eelpool toodud sisukirjelduse põhjal ka väga lugema ei kutsuks – õnneks kiitvad arvustused suutsid siiski huvi äratada. Väike armas mõtisklev jutustus.

Katkeid raamatust:

„Eks igaüks sünnib omasse aega, ega siin valida ei lasta. Nagu ka männipuu kasv ei saa uuel kevadel kõrgemalt või madalamalt peale hakata kui kasvujärg näitab. Kuidas siis kellelgi õnne või õnnetust on, sest igaüks omasse aega ei sobigi.” (lk 11)

„Minul ei olnud ju sõnu, ei olnud siis, ei ole praegu ka. Sest igat asja ei saa selgete sõnadega öelda. Ainult aimu võib anda, ja aimab see, kellele on antud aimata.
Südames saab ju ilma sõnadeta mõelda küll.” (lk 24)

„Igaüks elab oma elu, ja see, mida ta endale teeb, see läheb ju ikka enda peale, mitte teistele. Mis siis, et tehtud sai tagasitegemise pärast.” (lk 31)

„Aga ega mõtteid ohjas hoida ei saa, mõtted võivad hoopis hulluks ajada.
Mis see hull muud ongi kui niisugune, kelle peas imelikud ja koledad mõtted võimust võtavad, nii et keegi temast enam niiviisi aru ei saa, nagu ümberringi arusaamine käib. Hull jääb ikka hästi üksi. Ta ei oska ennast ümbruse alla painutada, see ta haige mõistuse viga ongi.” (lk 35)

„Inimene lihtsalt on. Nagu ka seemnest tõusja taimeke või puu. Õilmitseb või kidub, kuidas ta siis ise oskab ja kuidas ajad ja kohad tal lasevad olla. Sünnib sellesse aega, kust järg parajasti läheb, ega tal endal pole siin midagi öelda. Passib ta siis oma aega sisse või ei passi. Mingit mõtet pole vaja siin otsida.
Aga just see on mõtlejale inimesele raske: et ta mõtet taga ei peaks ajama. (lk 69)

 

Teised arvavad:

Rein Veidemann (Postimees)
Holger Kaints (Sirp)
Jürgen Rooste (Looming)
Bukahoolik
Klassikaraadio
Liivametsa lugemised
intervjuu

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 20/06/2012 in aino pervik, loetud teosed

 

Sildid: , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: