RSS

Daniel Glattauer “Kõik seitse lainet”

25 juuli

Daniel Glattauer “Kõik seitse lainet”
Moodne aeg, Varrak, 2012

Kirjastaja kirjutab: Te tunnete Emmi Rothnerit ja Leo Leiket? Siis olete te lugenud romaani „Hea põhjatuule vastu”, seda tavatut armastuslugu kahest inimesest, kes teineteist nägemata meili teel lootusetult armuvad. Paraku toob sellele loole saatusliku lõpu üks vale kirjatäht… Aga Emmi ja Leo said nii paljudele lugejatele üle maailma nii lähedasteks, et kirjanik otsustas neile anda veel ühe võimaluse. Kas nad oskavad seda kasutada?
Te ei tea, kellest jutt? Pole probleemi: hakake lugema ja te saate teada, kui ehtsad ja elusad võivad olla kahe inimese suhted, olgugi et oma mõtete ja tunnete väljendamiseks kasutatakse vaid elektroonilisi vahendeid.
Daniel Glattaueri sooja ja intelligentse huumorimeelega kirja pandud e-kiriromaan „Hea põhjatuule vastu” ilmus Austrias 2006 (eesti keeles Varrakult 2011) ja sai kiirelt bestselleriks, mille põhjal on loodud ka teatrilavastusi. Ning kuna paljude-paljude lugejate soov oli saada teada, kuidas võis nende tegelaste elu edasi minna, kirjutas autor romaanile järje “Kõik seitse lainet” (Alle sieben Wellen), mis ilmus 2009.

Järg, mis oleks võinud ka olemata olla…. kui esimeses raamatus oli sellisel vormil (raamat e-kirjadest) uudsuse võlu ja lisaks ka põnevus, kuidas areneb juhuslikult kirjutama sattunud tegelaste suhe, siis teises raamatus muutus see venivaks, kohati tüütavaks. Häirima hakkas see tegelaste liigne otsustamatus ja edasi-tagasi jauramine selle ümber.

 

Katkeid raamatust:

“Kas meie suhe peaks edasi minema? – Tingimata. Kuhu? – Ei kuhugi. Lihtsalt edasi. Sina elad oma elu. Mina elan oma elu. Ja ülejäänut elame koos.” (lk 57)

“…abielu kui institutsioon on minu jaoks täiesti ükspuha! See on vaid tugi, millesse selles osalejad usuvad saavat klammerduda, kui kaotavad pinna jalge alt. Loevad üksnes inimesed.” (lk 109)

“…ta on vallaline, ta on vaimukas , ta austab mind. Ja just seda ma praegu vajan, mitte tingimata teda, vaid tema austust.” (lk 115)

“Miks ma sulle kirjutan? Kuna mul tuli selleks tuju. Ja kuna ma ei taha sõnatult seitsmendat lainet oodata. Jah, siin jutustatakse lugu paindumatust seitsmendast lainest. Esimesed kuus on ettearvatavad ja tasakaalustatud. Nad tingivad üksteise, rajanevad üksteisel, ei too mingeid üllatusi. Nendes on järjepidevust. Kuus hoovõttu, kui erinevalt need ka kaugusest vaadates tunduvad, kuus hoovõttu – ja alati sama tulemus.
Aga pange tähele seitsmendat lainet! Tema on ettearvamatu. Pikka aega jääb ta märkamatuks, mängib kaasa monotoonset hoovõttu, sätib end oma eelkäijate järgi. Kuid teinekord murrab ta välja. Alati vaid tema, alati vaid seitsmes laine. Sest ta on muretu, otsekohene, mässuline, pühib kõigest üle, vormib kõik uuesti. Tema jaoks ei ole olemas möödanikku, üksnes praegune. Ja pärast seda on kõik teisiti. Kas paremini või halvemini? Selle üle saavad otsustada vaid need, kes on tema kätte jäänud, kellel on olnud julgust talle vastu astuda, lasta tal enda üle võimust võtta.” (lk 128-129)

“See oli tõepoolest just nagu näidiseksemplar sellest kerkivast, vahtu viskavast, edasi tormavast seitsmendast lainest, nii nagu sa seda kirjeldasid. Laine, mis murdis välja, et tuua muutusi, vormida maastik uuesti, nii et pärast pole enam miski nii nagu enne.” (lk 171)

“… miski ei ole ilma eelloota. Miski ei tulene ainult iseendast.” (lk 172)

Teised arvavad:

E-armastus. Teine osa
EPL
Sehkendaja
Loterii
Tõnise lugemispäevik
Südamelähedaselt

 

 

 

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 25/07/2012 in daniel glattauer, loetud teosed

 

Sildid: , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: