RSS

Sofi Oksanen “Kui tuvid kadusid”

04 jaan.

kui tuvid kadusidSofi Oksanen “Kui tuvid kadusid”
Varrak, 2012
Kirjastaja kirjutab: „Kui tuvid kadusid“ on romaan Eesti lähiajaloost, rahutuse ja petliku rahu aegadest. Romaan liigub läbi kolme aastakümne, mille sisse jääb Eesti Vabariigi esimese perioodi lõpp, Teine ilmasõda ning servapidi sulav ja stagneeruv Nõukogude Liit. Samas on aga tegu looga, mis käsitleb üldisemalt inimese ja võimu suhteid, vaatleb võimuga kohanemist ja kohanematust, räägib maskidest, mida inimesed on võimelised või võimetud kandma. Kas hoida hammasrataste vahel selg sirge või muutuda ise hammasrattaks? Nagu Sofi Oksase varasemad teosed „Stalini lehmad“ ja „Puhastus“, räägib ka „Kui tuvid kadusid“ poolitatud Euroopast ja ajaloo puretud Eestist, tema inimeste lootustest ja kaotustest. Sellestki, et mõnikord on need kaks üks ja sama.

Raamat hea, võrreldes Puhastusega ei läinud küll lugemine nii ladusalt, mis tingimata polegi just halb omadus antud võrdluses. Nõustun Mati Hindi arvamusega: “Sofi Oksanen on mõlemas romaanis kasutanud ühesugust sündmuste fragmenteerimise ja eri aegade episoodide segamise meetodit. See hoiab põnevuse kõrgel, aga kui tegelaste omavahelised suhted on nii keerulised nagu „Tuvides”, siis raskendab ka arusaamist. Kes kellega kokku kuulub, kes on ühest või teisest suguvõsast, seda tuleb järeldada vaid vihjetest. Aga päris lõpuks saab kõik enam-vähem selgeks, nagu heas poliitilises põnevikus kunagi.”
Mõtlemisainet annab raamat kindlasti – kasvõi küsimus, et kuidas oleksin ise tollastel segastel aegadel käitnud? Kas oleksin suutnud eristada mis õige mis vale ajal kui enamasti oli valida vaid halva ja veel halvema vahel?

“Igaühel oli oma murdepunkt, ja kui miski muu sind ei murra, siis aastad ikka, sest see toob meelde ajad, kuhu polnud mingit tahtmist naasta…” (lk 276)

Katkend raamatust
Raamatu kodulehekülg

Teised arvavad:
Andres Laasik, EPL
Autorist ja raamatu taustaloost
Intervjuu autoriga
Sirp
ERR, Rain Kooli
Õhtuleht

 

 

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 04/01/2013 in loetud teosed, sofi oksanen

 

Sildid: , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: