RSS

Peter Stamm „Agnes“

03 mai

agnesPeter Stamm „Agnes“
Varrak, 2010
Moodne aeg

Kirjastaja kirjutab: Agnes palub oma kirjanikust armsamal temast kirjutada. Nõnda hakkabki mees kirjutama kõigest, mis nendega on juhtunud, alustades lugu esimese päevaga, mil nad Chicago raamatukogus kohtusid. Peagi aga avastab paar, kui erinevalt nad kõike seni toimunut mäletavad ja tõlgendavad ning samal ajal hakkavad piirid kirjanduse ja tõsielu vahel üha ähmasemaks muutuma…
Raamatu autor Peter Stamm on sündinud 1963. aastal Šveitsis ning õppinud anglistikat, psühholoogiat ja psühhopatoloogiat. Alates 1990. aastast on ta vabakutseline kirjanik ja ajakirjanik ning elanud Pariisis, New Yorgis, Berliinis ja Londonis. 1998. aastal ilmus tema debüütromaan „Agnes“, mis on tänaseks tõlgitud kahekümnesse keelde. Oma romaanide, näidendite ja kuuldemängudega (seni viimane romaan, abielu ja inimsuheterägastikku lahkav „Seitse aastat“ ilmus 2009. a), on ta end kindlalt saksa kirjanduslukku kirjutanud ning võitnud mitmeid olulisi kirjandusauhindu (Preis der Schweizerischen Schillerstiftung, Carl-Heinrich-Kunstpreis jt). Tema loomingut on võrreldud nii Tšehhovi, Camus’ kui ka Hemingwayga. Nagu nimetatud autoridki, ei selgita Stamm meile liiga palju, vaid laseb selle asemel kõneleda dialoogil ja nappidel kirjeldustel mängides vihjete, ajamõõtme ja lugejate ootustega. Praegu elab Peter Stamm koos abikaasa ja kahe lapsega Šveitsis Winterthuris.

Täitsa okei kiire lugemine, aga mingeid suuremaid emotsioone ei tekitanud

Katked

„Asümmeetriatel on alati oma põhjus,“ ütles Agnes. „Asümmeetria on see, mis elu üldse võimalikuks teebki. Sugudevaheline erinevus. Et aeg liigub vaid ühes suunas. Asümmeetriatel on alati põhjus ja tagajärg.“ (lk 34-35)

„Ma kurvastan alati, kui raamat läbi saab,“ ütles Agnes. „Tundub, nagu oleksin muutunud üheks raamatutegelastest. Ja kui lugu lõpeb, siis on ka selle tegelase elu läbi. Aga mõnikord on mul ka hea meel. Siis on lõpp nagu vabanemine halvast unenäost ning ma tunnen end hästi kerge ja vabana, otsekui uuestisündinult. Mõnikord ma küsin endalt, kas kirjanikud teavad, mida nad teevad, kuidas see meid mõjutab.“ (lk 95)

Teised arvavad:
EPL
Loen ja kirjutan
Silveri raamatublogi
Sehkendamine
Loterii

0b7ce875-cf4c-4792-8207-d69751a77266978-3-596-17912-19780747547525buch-stamm-peter-agnes-taschenstamm

 

 

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 03/05/2013 in loetud teosed, peter stamm

 

Sildid: , , , , ,

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: