RSS

Milan Kundera ”Aeglus”

12 aug.

aeglusMilan Kundera ”Aeglus”
Monokkel, 1998

Kundera mulle meeldib, kunagi sai üsna suur osa temalt eesti keeles ilmunud teostest läbi loetud. Seda polnud varem lugenud, polnud ka kõige säravam tema raamatutest. Ühtlasi mõtlesin, et peaks varem loetud teosed kah ikkagi uuesti ette võtma 🙂

Katkeid:

”Miks küll on kaduma läinud aeglusenauding? Kuhu on jäänud need möödunud aegade uitajad? Kus on need rahvalaulude loodrid, need vagabundid, kes kõndisid ühe veski juurest teise juurde ja magasid tähise taeva all? On nad lõplikult kadunud koos metsaradade, rohumaade ja lagendikega, kogu loodusega? Ühe tšehhi vanasõna kõnekujund selgitab inimeste magusa jõudeoleku mõtet: nad vaatlevad vanajumala aknaid. Inimene, kes vanajumala akendesse vaatab, ei igavle, ta on õnnelik. Meie praeguses maailmas on jõudeolek muutunud tööpuuduseks, mis on hoopis teine asi. Töötu inimene on raskemeelne, tal on igav, ta otsib lakkamatult liikumist, mis tal puudub.” (lk 5-6)

”Väljavalitu on teoloogiline mõiste, mis tähendab, et keegi, kelle pole vähimatki teenet, valitakse välja üleloomuliku otsuse, Jumala vaba tahte, kui mitte kapriisi alusel, tegemaks midagi harukordset ja erilist. Sellest veendumusest leidsid pühakud jõudu, et taluda kõige kohutavamaid piinu. Teoloogilised mõisted peegelduvad, paroodiana, inimelu labasuses. Igaüht meist rõhub (rohkem või vähem) elu liiga tavaline madalus ja me soovime sellest põgeneda, kõrgemale tõusta. Igaüks meist on kokku põrganud illusiooniga (suurema või väiksemaga), et just tema väärib ülendust, on selleks määratud ja valitud.
Väljavalituna tuntakse end näiteks igasuguse armusuhte korral, sest armastus on juba oma olemuselt teenimatu kingitus. Olla teenimatult armastatud on tõelise armastuse tunnus. Kui üks naine ütleb mulle: ma armastan sind sellepärast, et sa oled tark ja aus, teed mulle kingitusi, ei vahi võõraid naisi ning pesed nõusid, siis olem ma pettunud. Seda sorti armastus tundub kuidagi kasuahne. Hoopis kaunimalt kõlab: ma olen sinu järele hull, hoolimata sellest, et sa pole ei tark ega aus, hoolimata sellest, et sa oled valetaja, egoist ja kaabakas.” (lk 61-62)

”…. meie ajastu ihkab unustada ja selle iha vaigistamiseks andub ta kiirusekuradile. Meie ajastu lisab sammu, sest ta tahab, et me teda ei meenutaks, sest ta on iseenesest väsinud, tülgastunud, sest ta tahab ära puhuda selle väikese väreleva leegikese, mida nimetatakse mälestuseks.” (lk 164)

Teised arvavad:aeglus1aeglus2aeglus3aeglus4aeglus_SLOWNESS

Postimees

N loeb

EPL

 

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 12/08/2013 in milan kundera

 

Sildid: , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: