RSS

Michel Houellebecq “ Kaart ja territoorium”

08 nov.

12025Michel Houellebecq “ Kaart ja territoorium”
Varrak, 2013
Moodne aeg

Kirjastaja kirjutab: Kas maailma saab kunstis või mõnel muul viisil kokku võtta? Mis on kunsti ülesanne? Kas kunstil on ülesanne? Kas kunstnik peabki seisma maailmast ja elust nii kaugel, et lõpuks jääb tema ainsaks vestluskaaslaseks naksuv veeboiler? Kas isa ja poja vahel saab olla lähedust? Kas mehe ja naise vahel saab olla lähedust? Kas kahe inimese vahel saab üleüldse olla lähedust? Kas inimene teeb tööd raha pärast? Kas kurjategija teeb kurja millegi muu kui raha pärast? Kas tööstusajastu on läbi saamas? Või ongi see juba lõppenud? Kas pärast seda tuleb veel midagi? Mis jääb inimesest alles? Mis jääb inimese tehtust alles? Kas jääb midagi? Kas neile küsimustele saab, kas neile tuleks vastata? Öeldud on, et selles romaanis kõneleb küps ja rahunenud Houellebecq. Vahel isegi, et väsinud Houellebecq. Kuid ikka lisatakse, et ometi on ta niisama selge ja terav nagu alati. Eesti keeles on varem ilmunud Houellebecqi romaanid „Võitlusvälja laienemine“ ja „Elementaarosakesed“.

Nagu ka eelnevalt loetud O.Lutsu Paunvere lugudesse oli autor ennast tegelasena sisse pannud, nii on ka Houellebecq käesolevasse teosesse ennast sisse kirjutanud, ja kuidas veel! Kui aga Luts esines üsna kõrvalise tegelasena oma raamatutes, siis Houellebecq oma teoses kandvamas rollis. Lisaks esineb raamatus tegelasena veel teinegi tuntud kirjanik – Frédéric Beigbeder. Raamat meeldis.

 

Katkeid:

“Inimene võib väga hästi aastate kaupa üksinduses tööd teha, ja õieti ainult nii üldse tööd teha saabki; aga alati jõuab kätte hetk, kui tekib vajadus oma tööd maailmale näidata, ja mitte niivõrd selleks, et maailmalt mingit  hinnangut saada, kuivõrd selleks, et iseendale kinnitada: see töö on olemas ja ka sa ise oled olemas. Sotsiaalse liigi puhul on individuaalsus pelgalt üürike fiktsioon.” (lk 121)

“Romaani on võimatu kirjutada, oli Houellenbecq talle eelmisel õhtul öelnud, täpselt samadel põhjustel, miks ka elada on lihtsalt võimatu: kuhjuvate raskuste tõttu. Ja kõiksugu vabaduseteooriad, Gide’ist Sartre’ini, pole midagi muud kui amoraalne jauramine, mille on välja mõelnud vastutustundetud vallalised. Nagu mina, oli ta kolmanda tšiili veini kallale asudes lisanud.” (lk 173)

Teised arvavad:110605la-carte-et-le-territoire9782806210913_p0_v1_s260x420la-carte-et-le-territoire-michel-houellebecq-1the-map-and-the-territory3

Jaan Martinson
Looming
Intervjuu tõlkijaga
Sirp
Maalehe raamatublogi
Sehkendamine
Südamelähedaselt
Palamuse raamatukogu
Lääne-Viru keskraamatukogula-carte-et-le-territoire-michel-houellecbecqmap-territory-houellebecq4the-map-and-the-territoryThe-Map-and-the-Territory2
Katkend raamatust

 

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 08/11/2013 in loetud teosed, michel houellebecq

 

Sildid: , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: