RSS

Haruki Murakami „1Q84“

27 jaan.

1q84Haruki Murakami „1Q84“ I ja II osa
Varrak, 2013

Kirjastaja kirjutab: Aomame on küünilise ellusuhtumisega noor naisterahvas, kes päeval töötab mainekas spordiklubis, kuid öösiti otsib rahuldust jõukate ärimeeste linade vahelt. Tema elu on rutiinne ja tühi ning ainus, mis talle aeg-ajalt lohutust pakub, on kauge lapsepõlvemälestus – üks poiss, üks käepigistus… Kõik hakkab aga muutuma, kui ta ühel heal päeval avastab enda juurest erilise võime – võime röövida elusid, ilma et see jätaks ohvri kehale vähimatki jälge.
Tengo on eraklik noormees, kes kogu oma vaba aja pühendab kirjutamisele. Ta pole seni küll ühtki teost avaldanud ega teagi päris täpselt, millest ta kirjutama peaks, kuni ühel päeval tehakse talle ootamatu ettepanek toimetada kellegi nõiduslikult kauni tütarlapse kummalise sisuga romaani.
Murakami seekordne romaan „1Q84” on haarav lugu kahest noorest inimesest, kes salamisi loodavad, et nende eluteed mingil hetkel ristuvad. Enne seda tuleb neil aga rinda pista uskumatute takistustega: mõjuvõimsa ususekti, kummaliselt väändunud maailma, eeskätt aga iseenda ebakindluse ning painavate minevikuvarjudega.

1q84_41q84_61Q84combo

Kauaoodatud raamat. Ei tekitanud küll nii tugevat emotsiooni ja vaimustust kui „Kafka mererannal“, aga esmatutvust Murakami maailmaga ongi vast keeruline ületada. Igatahes väga mõnus lugemine. Vaatamata äsja läbitud 750 leheküljele, tahaks ikkagi kohe ka 3. osa edasi lugeda. Jään ootele.

1Q84_21q84_11q84_71Q84-tom-2_Haruki-Murakami,images_big,1,978-83-7495-936-01q84_3

Katked

„Pidage ühte asja meeles: kõik ei ole alati nii, nagu pealtnäha paistab.“HarukiMurakami-1Q84-002_aomame
Kõik ei ole alati nii, nagu pealtnäha paistab, kordas Aomame mõttes ja kortsutas kergelt kulmu.
„Mida te sellega öelda tahate?“
„See tähendab, et te teete nüüd kohe midagi tavatut. Eks ole ju?“ ütles juht hoolega sõnu valides. „Tavaliselt inimesed ei roni päise päeva ajal mööda kiirtee avariitreppi alla. Eriti veel naisterahvad.“ „Seda küll,“ pidi Aomame möönma.
„Pärast seda, kui te olete midagi sellist teinud, võib teile tunduda, et mõned igapäevased asjad on pisut teistsugused, kui nad varem olid. Ma olen seda omal nahal kogenud. Aga ärge laske välimusel end petta. On ainult üks reaalsus.“ (lk 16)

„Professor silmitses hetke oma käsi, tõstis siis pilgu ja lausus: „Nagu sa ilmselt väga hästi tead, oli George Orwelli teoses „1984“ üheks tegelaseks diktaator nimega Suur Vend. Loomulikult oli see tegelikult stalinismi allegooria. Orwelli Suur Vend sai üheks ühiskonna ikooniks. See oli väga suur saavutus. Ent nüüd, kui aasta 1984 on päriselt kätte jõudnud, on Suur Vend juba liiga kuulus ja liiga kergesti äratuntav. Kui meie teele peakski mõni Suur Vend sattuma, näitaksime me kohe tema poole näpuga ja kuulutaksime kõigile: „Olge ettevaatlikud! Too seal on Suur Vend.“ Ehk teisisõnu, Suure Venna jaoks pole siin maailmas enam kohta. Tema asemel ilmusid välja Väiksed Inimesed.“ (lk 296-297)

NW cover„Suurem osa inimestest ei soovi, et neile tõde tõestataks. Sest nagu sinugi eriala puhul, võib see tõde neile väga palju haiget teha. Enamik inimestest ei vaja mitte valusat tõde, vaid ilusaid ja mugavaid lugusid, mis nende elule tähenduse annaksid. Sellest saabki alguse religioon.“ (lk 555)

„Romaanis „Vennad Karamazovid“ on üks episood Kristuse ja Saatana kohta,“ lausus Aomame. „Tühermaal paastuva Kristuse juurde tuleb Saatan ja nõuab, et ta mõne ime korda saadaks. „Kui sa oled tõepoolest Jumala poeg, siis muuda need kivid leivaks,“ ütleb ta Kristusele. Kuid Kristus ei tee temast väljagi, sest imed on Saatana poolt saadetud kiusatus.“ /—/
„Maailmas pole olemas ei absoluutset headust ega absoluutset kurjust,“ lausus mees. „Headus ja kurjus ei seisa mitte staatiliselt paigal, vaid vahetavad omavahel pidevalt kohta ja positsiooni. Hea võib juba järgmisel hetkel halvaks muutuda ja ka vastupidi. Täpselt samasugustele reeglitele allub ka see maailm, mida Dostojevski oma „Vendades Karamazovites“ kirjeldab. Peamine on hoida need pidevas liikumises olevad hea ja kuri omavahel tasakaalus. Kui liialt emmale-kummale poole kalduda, pole maailmas võimalik enam moraali säilitada. Niisiis – tasakaal, see ongi headus.“ (lk 563)

Teised arvavad:1q84Sestava 11q84_96903594226_105f545c8d_z

ERR
Loterii (1 raamat)
Loterii (2 raamat)
Ekspress
EPL

 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 27/01/2014 in haruki murakami, loetud teosed

 

Sildid: , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: