RSS

Katrina Kalda „Jumalate aritmeetika“

10 juuni

jumalate aritmeetikaKatrina Kalda „Jumalate aritmeetika“
Varrak, 2013

Tutvustus: Noor eestlanna Kadri Raud on 1980. aastate lõpul koos emaga välja rännanud Prantsusmaale, kuid hakkab vanaema surma järel üha enam huvi tundma oma Eestisse jäänud suguvõsa heitliku mineviku vastu. Kadri päevikusissekannetega vahelduvad raamatus kirjad, mille on vanaemale saatnud tema Siberisse küüditatud sõbratar Liisi. Need ammused kirjad heidavad valgust ka Kadri pihtimustele. Kaks jutustajahäält segunevad, põimuvad ja kajastavad teineteist, andes tulemuseks perekonnaloo täis draamat ja siseheitlusi, värvikaid tegelasi, poeetilisi kirjeldusi ja mõrumaigulist huumorit.

Meeldis, üsna lühike, kuid ilmselt just sellisena mõjuv. Liisi kirjade osas hakkas kohati aga silme ees jooksma film „Risttuules“.

Katked

„Kunagi ma arvasin, et elu on omamoodi konstruktorimäng, mis koosneb armastust, edu ja raha sümboliseerivatest eri värvi klotsidest. Rita ja Otiga käis meil pidev rebimine selle peale, kes meist ehitaks endale ilusama elu. Nüüd ma enam ei arva, et elus midagi ehitataks – ehk üksnes barjääri, mis eraldab meid surnutest ja mille püstihoidmisega me oma aega sisustame, jaotades looduse liikidesse, inimesed seisustesse ja ametitesse ning esemed erinevatesse kategooriatesse.“ (lk 22)

„Kui Linda jõudis meheleminekuikka, põlgas ta ära kõik kosilased. Ta saatis tagasi Päikese, kes kõrvetas viljasaagi, saatis tagasi Tuule, kes kuivatas põllud, saatis tagasi hulkuva Kuu ja heitliku Vee, mis ei püsi koos, vaid voolab ja kaob. Ta lubas end lihtsurelikule, kes valitses Põhjamaa üle, mille päike üheksaks kuuks aastas unustab ja kus inimesed kõnnivad külmunud veel.
Muinasjuttudes on lihtne armastada, sest armastus on seal alati ülev. Päriselus tuleb lisaks armastamisele olla valmis jääma naerualuseks. Armastus näib kaunis vaid eemalt; kui veidi läheneda, hõivavad kogu ruumi grotesksed detailid. Ei asjad ega kehad suuda püsida tunnete kõrgusel: sukad vajuvad pahkluudele krussi, põis täitub kõige ebasobivamal hetkel, rinnahoidja ei tule haagist lahti ja nina otsa ilmub vistrik just nii oodatud kohtingu päeval.“ Lk 54)

Teised arvavad:arithmetique-des-dieux-katrina-kalda-9782070138692
Sirp
Postimees (Marek Tamm)
Sehkendaja
Lugemiselamused

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 10/06/2014 in katrina kalda, loetud teosed

 

Sildid: , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: