RSS

John Banville „Varjutus“

10 juuli

14771John Banville „Varjutus“
Varrak, 2014
Moodne aeg

Tutvustus: „Varjutus” on esimene raamat John Banville’i Alex Cleave’i triloogiast ning sellele järgnesid veel „Surilina” ja „Vana valgus”. Romaani alguses lahkub tuntud näitleja Alex Cleave lavalt ja kodust ning pöördub tagasi kodumajja ühes väikelinnas. Ta tahabki avalikust elust tagasi tõmbuda, kuid ei suuda pääseda mälestuste, viirastuslike kogude, vanade ja uute hirmude ning tütre pärast muretsemise eest. Banville’i romaan on väga poeetiline lugu tundlikust ja intelligentsest inimesest, kes püüab mõista, miks ta elu on kulgenud just nii, ning üritab enda vastu ausaks jäädes otsi kokku tõmmata.

Katkeid:n26992

„Miks tekitab mõte merest minus nii suurt ärevust? Me räägime mere väest ja vägivaldsusest, nagu see oleks mingi saaki ahmav ja lepitamatu metsloom, aga meri ei tee midagi, see on lihtsalt olemas, omaenda reaalsuses nagu öö või taevas. Kas mere voogamine, kaldumine ja äkiline taganemine on see, mis meid hirmutab? Või siis see, et meri pole nii rõhutatult meie keskkond? Ma mõtlen maailmast mere all, meie maailma vastandist, meie maailma negatiivist selle liivaste tasandikega, hääletute orgudega ja suurte põhjavajunud mäeahelikega ning minus endas ütleb miski üles, midagi, mis on minu oma, tõmbub minust õudusega eemale. Vesi on õudustäratav seetõttu, et see püüdleb sihitruult ja kontrollimatult omaenda taset nagu ei miski muu selles maailmas, milles me elame.“ (lk 86)

„Traagikud eksivad, kurbuses ei ole suursugusust. Kurbus on hall, sellel on hall lõhn, hall maitse ja see jätab puudutamisel sõrmedesse halli tunde.“ (lk233)

Teised arvavad:

Kultuuritarbija60+
Klassikaraadio

984210037541129197803304822269782221092675eclipse

 
Eclipse_by_John_Banvilleeclipse_john_banville

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 10/07/2014 in john banville, loetud teosed

 

Sildid: , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: