RSS

Milan Kundera “Veidrad armastuslood”

02 jaan.

165Milan Kundera “Veidrad armastuslood”
Loomingu Raamatukogu 2011/4-6
SA Kultuurileht, 2011

Tutvustus: Kogumik sisaldab 7 lühilugu, mis on kirjutatud aastatel 1958–1968. Autor ise on öelnud, et leidis just neid kirjutades oma õige tooni, «iroonilise kõrvalpilgu maailmale ja omaenese elule», ja temast sai romaanikirjanik. Lood vaatlevad armastuse ja põlguse, tõe ja vale, olemise ja näimise keerukaid vahekordi.

Kundera on mu vana lemmik. See tähendab, et aastaid tagasi sai enamus temalt eesti keeles ilmunud teosed läbi loetud. Samas ega väga palju enam ei mäleta ja erinevad lood on peas segamini ja peamiselt on jäänud vaid mälestus, et meeldis. Umbes sama lugu on Remarque´i raamatutega. Aga see Kundera lühilugude kogumik oli siiani lugemata. Meeldis. Mõni lugu rohkem, mõni vähem.

Katkeid

“Inimene kulgeb olevikus kinniseotud silmadega. Ta tohib vaid aimata ja oletada, mis elu ta elab. Alles hiljem võetakse tal side silmadelt ja siis, pilgu minevikku heitnud, ta taipab, millist elu ta elas, ja mis selle mõte oli.” (lk 8)

“Sõpruse kiituseks.
Läksime parki tagasi. Piidlesime jälle pinkidel paarikaupa istuvaid tüdrukuid; tuli ette, et mõni piiga oli päris kena, aga mitte kunagi ei olnud siis kena tema paariline. “Selles on teatud seaduspära,” ütlesin Martinile, “inetu naine loodab, et midagi ilusa sõbratari särast langeb ka tema peale, kenam sõbratar omakorda loodab koleda taustal veelgi rohkem särada; meie jaoks tähendab see, et meie sõprus pannakse pidevalt proovile. Ja mina hindan eelkõige seda, et me kunagi ei jäta valikut sündmuste arengu hoolde, rääkimata mingist vastastikusest kemplemisest; valik on alati ülima viisakuse tunnus; pakume teisele just seda ilusamat tüdrukut nagu vanamoodsad härrasmehed, kes kuidagi ei suuda uksest sisenenda, sest pole ometi mõeldav, et üks neist läheks esimesena.” (lk 48)

“Erootika pole ainult ihu iha, see on ka au iha. Partner, kelle olete kätte saanud, kes teid hindab ja armastab, on teie peegel, see näitab, kes te olete ja mida väärt olete. Erootikas otsime omaenda väärtuse ja tähendusrikkuse mõõdupuud. “ (lk 77)

Teised arvavad:
Sehkendamine
Nopped raamatutest
Loterii
Kiiksu lugemisarhiiv
Lugemik

Advertisements
 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 02/01/2015 in milan kundera

 

Sildid: , , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: