RSS

Jean-Philippe Toussaint „Vannituba“

10 sept.

Jeavannituban-Philippe Toussaint „Vannituba“
Atlantise Kirjastus, 2008

Tutvustus: «Kui ma hakkasin oma pärastlõunaid vannitoas veetma, ei olnud mul kavatsust sinna kolida; ei, ma viitsin seal vannis mediteerides mõnusasti aega, vahel riides, teinekord päris alasti…»
«Vannituba» on belgia kirjaniku Jean-Philippe Toussaintt’i debüütromaan. Selles minimalistlikult napisõnalises, ent samas filmilikult detailirohkes argielu pisiseikade kirjelduses on peale haarava siira lihtsuse ja ootamatu sügavuse ka raskesti määratletavat vastupandamatut võlu, mis soojendab südant ja kisub suu muigvele ka korduval lugemisel. Kui sellele lisada iseäralik ülesehitus – «Vannitoa» motoks on kuulsa Pythagorase teoreemi sõnastus –, pole raske mõista, miks see 1985. aastal prestii˛ses Minuit’ kirjastuses ilmunud lühiromaan tekitas nii suurt furoori, tehes tundmatust noorest belglasest üleöö ühe lootustandvaima prantsuskeelse kirjaniku.

Õhuke ja kiire lugemine, tavapäratu ülesehitusega, omamoodi täitsa hea.

“48) Pikutasin vannis pikki pärastlõunaid ja mõtisklesin seal rahus, silmad kinni, kogedes seda imelist olulisuse tunnet, mida pakuvad mõtted, mida pole vähimatki tarvidust väljendada. Mõnikord tuli Edmondsson äkki vannituppa ja ma võpatasin vannis üllatusest (mis tegi talle nalja). Nii tuiskaski ta ühel päeval sisse, ja andmata mulle aega end istuli ajada, tegi pirueti ja ulatas mulle kaks kirja. Üks neist oli Austria saatkonnast.

49) Kas ma peaksin, hakkasin mõtlema – ja mis hea pärast -, minema Austria saatkonna vastuvõtule? Seletasin vanniserval istudes Edmondssonile, et võib-olla ei ole kuigi mõistlik kahekümne seitsmesena, peagi kahekümne üheksasena, enam-vähem erakuna vannis elada. Ma pean riskima, ütlesin, silitasin, silmad maas, vanni emaili, riskima ohustada oma rahulikku abstraktset elu, et. Ma ei lõpetanud lauset.

50) Järgmisel päeval tulin vannitoast välja.” (lk 72)

bathroombathroom1vannituba1vannituba2

 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 10/09/2015 in jean-philippe toussaint

 

Sildid: , , , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: