RSS

Haruki Murakami “Värvitu Tazaki Tsukuru ja tema palverännaku aastad”

22 okt.

murakamiHaruki Murakami “Värvitu Tazaki Tsukuru ja tema palverännaku aastad”

Varrak, 2016

Tutvustus: Tazaki Tsukuru neli lähedast sõpra otsustavad ühel päeval midagi selgitamata Tsukuruga suhtlemise lõpetada. Lahutamatuna paistnud sõprusgrupist väljaheitmine tõukab Tsukuru unenäolaadsesse seisundisse, millest tal polegi kavatsust ärgata. Kuusteist aastat hiljem toibutab mehe üles tema tüdruk Sara, kes soovitab tal minevikuga silmitsi seista. Nii saab alguse Tsukuru palverännak, mille eesmärgiks on ületada sild iseenda ja oma mineviku vahel. Ettearvamatu teekond viib ta ootamatute avastusteni ja selle käigus satub ta ka Soome. 
„Värvitu Tazaki Tsukuru ja tema palverännaku aastad” on Jaapani tuntuima kirjaniku Murakami Haruki (snd 1949) seni viimane romaan. Murakami loominguga tuttava lugeja jaoks on tegemist ehk lausa üllatavalt inimliku ja tundelise romaaniga. Ei mingeid paralleelmaailmu ega üleskeeratavaid linde. On kõigest üks värvitu peategelane. Kirjastuses Varrak on ilmunud varem Murakami romaanid „Norra mets“, „Kafka mererannas“ ja triloogia „1Q84“.

Meeldis, kuigi ei ole lemmik Murakami teostest. Seekordne raamat oli nagu tutvustuski viitab oluliselt realistlikum ning ei tekkinud tunnet, et sisened täiesti teise nö Murakami maailma. Väike salapära ja mõistatuslikkus on siiski ka siin läbivaks jooneks.
Tegevus jõuab ka meie lähedale – Soome ja Tallinn saab ka mainitud.

“Armukadedus  – nii nagu Tsukuru seda oma unenäo kaudu mõistis – oli maailma kõige meeleheitlikum vangla, sest sellesse vanglasse sulgeb vang end ise. Kellegi teise poolt vägisi sinna ei panda. Inimene sulgeb end vabatahtlikult vangikongi, keerab ukse seestpoolt lukku ning viskab võtme vanglamüüridest väljapoole. Ja maailmas pole kedagi, kes teaks, et ta seal vangistuses on. Tõsi, kui inimene otsustab sealt väljuda, siis selleks on võimalus täiesti olemas, sest see vangla on tema südames. Kuid vabanemise otsuse tegemine on üsna keeruline, sest inimese süda on tõmbunud kõvaks nagu kivi. Just see on armukadeduse tõeline olemus.” (l 34)

“” Kui nii mõelda, siis on see tegelikult veider,” sõnas Sara. “Kas sulle ei tundu? Me elame põhimõtteliselt ükskõiksuse ajastul, kuid meid ümbritseb meeletu infotulv teiste inimeste kohta. Seega, kui vaid huvi on, saab info lihtsalt kätte. Aga ikkagi ei tea me teistest inimestest praktiliselt mitte midagi.” (lk 98)

Rabarberibulvar
Tildaword
Sehkendaja
ERR
Kultuuritarbija60+

41ljwvuuv2l-_ac_ul320_sr224320_41naeswpuwl-_sy344_bo1204203200_41zk-s6lel-_sy291_bo1204203200_ql40_colorless_tsukuru_tazaki_and_his_years_of_pilgrimage

 
Lisa kommentaar

Posted by &emdash; 22/10/2016 in haruki murakami, loetud teosed

 

Sildid: , ,

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: